
Warsztaty dla nauczycieli - zapisy do 01.12
Serdecznie zapraszamy nauczycieli szkół podstawowych na:
„Warsztaty twórczego myślenia dla nauczycieli, czyli jak wykorzystać swój umysł, aby odnaleźć w sobie radość z odkryć wraz uczniami?”
Termin szkolenia: 4 grudnia 2015, godzina: 14:00 – 17:00
Miejsce: MCK PGE Giganty Mocy, Bełchatów, pl. Narutowicza 3
Termin przyjmowania zgłoszeń: 01.12.2015
Dla kogo:
Warsztaty przeznaczone są dla nauczycieli z klas 1-3 oraz klas 4-6 szkoły podstawowej. Szkolenie polecane są poszukującym nauczycielom, pedagogom w pracy z dziećmi szybciej rozwijającymi się lub tymi z dysfunkcjami czy osobom szukającym inspiracji do pracy z dziećmi i młodzieżą. Podstawą tej pracy warsztatowej jest odnalezienie własnej ciekawości i wzajemne inspirujące oddziaływanie w grupie, która będzie poszukiwać oryginalnych rozwiązań.
Jak wykorzystać swój umysł, aby odnaleźć w sobie radość z odkryć wraz uczniami? Takie założenie przyświeca warsztatom. Warsztaty oparte są na założeniach psychopedagogiki kreatywności, z wykorzystaniem doświadczeń realizowanych od kilkunastu lat autorskich projektów takich jak Laboratorium Edukacyjno - Twórczego Wyspa Odkryć i Ogólnopolskiego Konkursu Twórczego Używania Umysłu Wyspa Zagadek.
W programie znajdą się ćwiczenia stymulujące kreatywność, które będą potem możliwe do adaptacji w pracy w szkole i z własnymi dziećmi. Warsztat składać się będzie z zadań pobudzających twórcze myślenie, wyobraźnię, ciekawość poznawczą oraz wzajemną komunikację.
Program zajęć 3 godzinnych:
1. Wprowadzenie. Jak dzieci i dorośli uczą się i myślą?
2. Czym jest myślenie twórcze? Ćwiczenia na wejście w proces twórczy - pobudzenie i rozpoznanie.
3. Warsztat. Praktyczna strona twórczości.
Myślenie a emocje. Płynność, elastyczność i oryginalność.
4. Myślenie twórcze w szkole i w domu. Ważna rola integracji.
Umiejętność prowadzenia rozmowy z dzieckiem.
5. Podsumowanie. Umiejętności twórczego myślenia można uczyć i dzięki temu można także podnieść poziom inteligencji dziecka. Stanie się tak jeśli włączą się do tego zadania nauczyciele i rodzice. Muszą wiedzieć jednak to robić.
Prowadzący:
Danuta Chwastniewska - Wyspa i Ośrodek Innowacji Edukacyjnych w Gdyni
Od wielu lat prowadzi terapię pedagogiczną dla dzieci i młodzieży, wykorzystując w swojej pracy najnowszą wiedzę z dziedziny neurodydaktyki – nauczania i uczenia się w sposób przyjazny mózgowi oraz prowadzi szkolenia w zakresie szeroko rozumianej terapii pedagogicznej oraz wspomagania rozwoju dzieci i młodzieży. Autorka ponad 30 książek pedagogicznych.
Współautorka serii podręczników do nauki o języku wydanych przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe oraz Nową Erę. Autorka podręczników terapeutycznych „Ortograffiti” wydanych przez Wydawnictwo Operon. Twórczyni innowacyjnej metody 101 kroków w nauce czytania i pisania zawartej w elementarzach „Poczytam ci, mamo!” i książkach do kaligrafii „Napiszę ci, mamo!” wydanych przez Wydawnictwo i Ośrodek Innowacji Edukacyjnych – Wyspa.
Marian Chwastniewski – prezes Stowarzyszenia Twórczego i Edukacyjnego WYSPA.
Autor istniejącego od 2000 roku Ogólnopolskiego Konkursu Twórczego Używania Umysłu WYSPA ZAGADEK oraz programu ośrodka Laboratorium Edukacyjno - Twórczego Wyspa Odkryć, który realizuje program WYSPA, rozwijający postawy twórcze i badawcze uczniów. Program ten wynika z wieloletnich, zdobywanych od 1980 roku, doświadczeń edukacyjnych autora. Złożyły się na nie m.in. prowadzenie szkoły wiejskiej w górach, współpraca z międzynarodowym programem Teatru Źródeł Jerzego Grotowskiego czy realizacja autorskiego przedsięwzięcia Aperio z zakresu kultury czynnej w ramach Centralnego Programu Badań Podstawowych. Za swoją pracę edukacyjną otrzymał Społecznego Nobla Ashoki i jest członkiem Ogólnoświatowej Organizacji Innowatorów dla Dobra Publicznego – ASHOKA.
Informacji na temat warsztatów udziela Małgorzata Stanasiuk-Mordalska, tel. 44/635 19 11, e-mail: m.stanasiuk@gigantymocy.pl
Na zgłoszenia czekamy do dnia 01.12.2015r. Zgłosić się na szkolenia można poprzez wysłanie na podany powyżej adres e-mail skanu wypełnionego i podpisanego formularza.